Biskupi z Polski i Litwy

Pszczelnik. W ramach bogatego programu spotkań Biskupów Polski i Litwy ds. Wzajemnych Kontaktów, które odbywają się od kilku dni w Szczecinie (o czym już wcześniej informowaliśmy) nie zabrakło też wspólnego wyjazdu i spotkania przy pamiątkowym pomniku litewskich lotników w lesie w pobliżu wsi Pszczelnik gm. Myślibórz.

Biskupi z Polski i LitwyPrzypomnijmy, że jest to miejsce tragicznej śmierci dwóch pilotów –bohaterów narodowych. Dla Litwinów miejsce szczególne. Dokładnie 15 lipca 1933 r. Stepas Darius i Stasysa Girenas podjęli wielką – jak na owe czasy – próbę przelotu bez lądowania z Nowego Jorku do Kowna. Był to dystans 7 tys. 186 km. Udało się im samolotem ,,Lituanica” pokonać północny Atlantyk. Jednak po 37 godzinach i 11 minutach rozbili się tu w pszczelnickim lesie. Obaj lotnicy zginęli. Do celu zabrakło im 650 km. Każdego roku obchodzone są tu uroczystości rocznicowe.

Dziś w piątek (27 bm.) w tym miejscu biskupi z Polski i Litwy w obecności przedstawicieli władz samorządowych powiatu i gminy Myślibórz złożyli kwiaty, zapalili znicze i wspólnie się modlili. W spotkaniu uczestniczyła także dyrekcja oraz młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 nosząca imię litewskich bohaterów.- Cieszę się, że jest to miejsce łączące wszystkich ludzi, młodzieży i idealistów oraz tych którzy cały czas myślą co zrobić dobrego dla swojej ziemi, ojczyzny, kraju, kościoła. Chciałbym wyrazić też dużą wdzięczność ks. Andrzejowi Dzięga, arcybiskupowi Diecezji Szczecińsko – Kamieńskiej za zorganizowanie tego spotkania oraz biskupom i społeczności obu naszych państw za troskę dalszego rozwoju – powiedział ,,Kurierowi” ks. Jonas Ivanauskas, biskup Koszedarski.
Tekst i fot. (szym)

Źródło: Kurier Szczeciński