Hołd bohaterom Litwy


W 80. rocznicę tragicznego lotu

ZBLIŻA SIĘ 80. rocznica tragicznej śmierci lotników litewskich – Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy w 1933 r. bez lądowania przemierzyli Atlantyk i w drodze do Kowna zginęli w lesie pod Pszczelnikiem koło Myśliborza. W niedzielę (14 bm.) w Szczecinie i Pszczelniku odbędą się doroczne uroczystości upamiętniające bohaterów Litwy. Przyjedzie na nie prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaite.
Tegoroczne obchody rozpoczną się już w sobotę o g. 19 na placu przed Urzędem Miasta i Gminy w Myśliborzu, gdzie wystąpi orkiestra oraz żołnierze z jednostki reprezentacyjnej Litewskich Sił Powietrznych.

80 rocznica lotuW  niedzielę o g. 10.30 w katedrze św. Jakuba w Szczecinie odprawiona zostanie msza św. w intencji lotników pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Litwy i z udziałem przedstawicieli najwyższych litewskich władz. Następnie delegacja litewsko-polska przejedzie do Pszczelnika koło Myśliborza, gdzie przed laty zginęli obaj lotnicy. Tam, przy pomniku, o  g.  13 odbędzie się liturgia w języku polskim i litewskim. Oprócz prezydent Litwy na uroczystościach obecny będzie minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius, minister obrony Juozas Olekas, a  także m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Litewskiego i dowódca Sił Powietrznych RL. Zaproszenie do Pszczelnika otrzymał prezydent RP Bronisław Komorowski, ale 14 lipca będzie w Łucku na Ukrainie. Tego dnia odbędą się tam uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej.

– Rozumiem powody, dla których prezydent RP Bronisław Komorowski wybrał Ukrainę. Ta rocznica jest bardzo ważna dla Polaków, w wyniku rzezi wołyńskiej zginęło około 100 tysięcy Polaków – mówi Wiesław Wierzchoś, konsul honorowy RL w Szczecinie. Do Szczecina przyjadą przedstawiciel prezydenta RP oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Robert Kupiecki. W uroczystościach uczestniczyć będzie także wojewoda Marcin Zydorowicz. W Pszczelniku, pod pomnikiem ku czci lotników, złożone zostaną kwiaty. Co ciekawe, obręb pomnika i miejsce, w którym znajduje się muzeum im poświęcone, na terenie Nadleśnictwa Różańsko, ma status tzw. miejsca eksterytorialnego. – Ten teren został przed laty formalnie przekazany Republice Litewskiej – potwierdza Wiesław Wierzchoś. – Można więc rzeczywiście powiedzieć, że pani prezydent Litwy „przyjeżdża do siebie”. Po części oficjalnej uroczystości zaplanowano piknik, będzie też można zwiedzić muzeum S. Dariusa i S. Girenasa. Wzorem lat ubiegłych wystartuje 5. tradycyjna sztafeta honorowa biegu „Soldin – Kaunas”. Około godz. 16 prezydent Litwy spotka się z mieszkańcami Myśliborza.

(szym,żan)

Źródło: Kurier Szczeciński z dnia 12.07.2013r.