Prezydent Litwy w Szczecinie i Pszczelniku


Pamięci dzielnych lotników

80 rocznica lotu- Litewskie święto OSIEMDZIESIĄT lat temu lotnicy litewscy Steponas Darius i Stasys Girenas wyruszyli z Nowego Jorku do Kowna. MSZĘ św. w szczecińskiej katedrze koncelebrowali przewodniczący Konferencji Episkopatu Zabrakło im 650 kilometrów do celu. Rozbili się w Pszczelniku koło Myśliborza. Swój lot dedykowali wolnej Litwie i do dzisiaj są największymi bohaterami w swoim kraju.

W niedzielnych uroczystościach w Szczecinie i Pszczelniku, związanych z 80. rocznicą tragicznego lotu, uczestniczyła m.in. prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

OSIEMDZIESIĄT lat temu lotnicy litewscy Steponas Darius i Stasys Girenas wyruszyli z Nowego Jorku do Kowna. Zabrakło im 650 kilometrów do celu. Rozbili się w Pszczelniku koło Myśliborza. Swój lot dedykowali wolnej Litwie i do dzisiaj są największymi bohaterami w swoim kraju. W niedzielnych uroczystościach w Szczecinie i Pszczelniku, związanych z 80. rocznicą tragicznego lotu, uczestniczyła m.in. prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Litwy abp Sigitas Tamkevičius orazabp Andrzej Dzięga – metropolitaszczecińsko-kamieński.

Uczestniczyli w niej przedstawiciele najwyższych litewskich władz, obok prezydent Litwy także ministerspraw zagranicznych Linas Linkevicius, minister obrony Juozas Olekas oraz szef sztabu generał Arvydas Pocius. Stronę polską reprezentowali: wiceminister obrony narodowej Robert Kupiecki.

MSZĘ św. w szczecińskiej katedrze koncelebrowali przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy abp Sigitas Tamkevičius oraz abp Andrzej Dzięga – metropolita szczecińsko-kamieński. Uczestniczyli w niej przedstawiciele najwyższych litewskich władz, obok prezydent Litwy także minister spraw zagranicznych Linas Linkevicius, minister obrony Juozas Olekas oraz szef sztabu generał Arvydas Pocius.

Stronę polską reprezentowali: wiceminister obrony narodowej Robert Kupiecki, wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Zbigniew Włosowicz, wojewoda Marcin Zydorowicz, zastępca szefa Sztabu Generalnego wiceadmirał Waldemar Głuszko. Zaproszenie na uroczystości miał Prezydent RP Bronisław Komo-rowski, ale wybrał Ukrainę (w niedzielę w Łucku uczestniczył w obchodach 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej). Po mszy św. w katedrze mini-ster spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius uhonorował biskupa-seniora archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Mariana Błażeja Kruszyłowicza Gwiazdą Dyplomacji Litwy za zasługi w tworzeniu przyjacielskich więzi między narodami.

Po mszy św. w Szczecinie delegacja przybyła do Pszczelnika koło Myśliborza w miejsce tragicznej katastrofy. Tu odbyły się dalsze uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci litewskich lotników. Przypomniku w pobliskim lesie spotkali się przedstawiciele najwyższych władz litewskich, polskich, województwa zachodniopomorskiego, powiatu i gminy Myślibórz, delegacje z rejonu Kowna, Sejn, członkowie szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Litwinów w Polsce oraz żołnierze z Polski i Litwy. Nie zabrakło też mieszkańców regionu, litewskich przyjaciół oraz sporej grupy młodzieży z obu państw.

Prezydent Litwy w swoim przemówieniu przypomniała wielki wyczyn litewskich lotników – Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy w 1933 r., lecąc samolotem z Nowego Jorku do Kowna, pokonali Atlantyk. Wspomniała o najważniejszych wydarzeniach z tego historycznego lotu oraz sylwetki bohaterów. Dalia Grybauskaite wyraziła swoje zadowolenie z obecności wielu Polaków różnych pokoleń, którzy wspólnie z Litwinami uczcili to miejsce. Ponadto podziękowała za pamięć i opiekę nad pomnikiem. Głos zabrał też przedstawiciel Prezydenta RP.

– Wyczyn bohaterów nabiera szczególnego znaczenia w chwili, kiedy niepodległa i wolna Litwa, której dedykowali swój los piloci S. Darius i S. Girenas, obecnie przewodzi pracom Unii Europejskiej. To uhonorowanie wysiłków wielu pokoleń Litwinów – powiedział Zbigniew Włosowicz.

Żaneta WRÓBLEWSKA,
Tadeusz SZYMAŃSK
Źródło: Kurier Szczeciński z dnia 15.07.2013r.